Bebeklere İnek Sütü Ne Zaman Verilmeli?

Bebeklerin beslenmesinde ilk 6 ay sadece anne sütü olmalıdır. Bu 6 ay içinde su bile verilmemeli, bebek tüm gereksinimlerini anne sütünden almalıdır. “Sütün yetmiyor!” diye tutturan eş-dost-kayınvalideden uzak durularak emzirmeye devam edilmeli. Unutmayın ki süt, bebek emdikçe ve dengeli beslendikçe çoğalır.
En erken 6. aydan sonra ek gıdaya geçilmelidir.
İnek sütü ise merak edilen konulardan biri. Eskiden insanlar anne sütünün olmadığı durumlarda süt anne de bulamazlarsa inek sütü veya keçi sütü verirlerdi. Şimdi inek sütü konusunda sağlık açısından doğrular bulunmakta.
İnek sütü bebeğe ne zaman verilebilir?
Bebeğinizin ilk 1 yaşında inek sütü kesinlikle verilmemelidir. İnek sütü anemi, bağırsak kanamaları ve alerjiye neden olabilir. Bebeğiniz 1 yaşını doldurduktan sonra inek sütü 1-2 hafta boyunca birebir ölçülerde sulandırılarak verilir ve sonrasında tam süte geçilir. Bebeğinize günlük 2 su bardağından fazla inek sütü vermemelisiniz.
Sağlıklı günler..

Bir önceki yazımız olan Hangi Bebek Şampuanını Kullanalım? başlıklı makalemizde bebek şampuanı tavsiyeleri, en güvenilir bebek şampuanı hangisi ve en iyi bebek şampuanı hangisi hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?

Önceki yazıyı okuyun:
Hangi Bebek Şampuanını Kullanalım?

Bebeklerin cildi hassastır. Onları doğdukları andan itibaren korumak ve kollamak isteriz. Piyasada çok sayıda ürün bulunmaktadır. Hangisini seçeceğiniz konusunda kararsız...

Kapat