Yumurtalarda Kod Dönemi Başlıyor, Dikkat!

Eskiden yumurta denince akla tek çeşit yumurta gelirdi. Şimdi ise gezen tavuk, kümes tavuğu, kümeste özgür tavuk, organik tavuk derken bir yumurta bilmecesi aldı başını gidiyor. Üstelik bu yumurtalara bir de hile karışınca hangi ürün orijinal hangisi değil ayırt etmek bir hayli zorlaştı. Organik yazan her ürüne de güvenmek zor.
Bu duruma el atan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı “yetiştirme metodu kodu”‘nu hayata geçirdi. Yeni döneme girilen yumurta satışında üzerinde kod bulunmayan yumurtalar artık satılmayacak.

Yumurtaların üzerine kodlar yazılacak ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sayesinde ne nedir anlaşılacak. İşte o kodlar:
Organik yetiştiricilik için 0
Free range (açık dolaşıma erişim) yetiştiricilik için 1
Kümeste kafessiz yetiştiricilik için 2
Kafesli yetiştiricilik için 3 olacak şekilde sistem tarafından otomatik verilecek.
Bu sayede hangi yumurta organik, hangi yumurta gezen tavuğa ait vs. anlaması çok daha kolay olacak.

Yani en güvenilir yumurta olan burada 0 numara ile başlayan yumurtadır. Tavuğa verilen yem organiktir ve tavuğa hiçbir şekilde hormon uygulanmamıştır. Yumurtalar arasında en sağlıklı olanı ve de en pahalısıdır.
En sağlıksız olanı ise tamamen fabrikasyon olan 3 numaradır.

Bir önceki yazımız olan O Tatlı Mecliste Yasaklandı! başlıklı makalemizde vişneli tayfır tatlısı malzemeleri, vişneli tayfır tatlısı nasıl yapılır? ve vişneli tayfır tatlısı tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?

Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Sigara Kullanımı!

İnsanları, sigara içen ve sigara içmeyen diye ayırmak yerinde olur. Sigara içenlere ikinci sınıf vatandaş muamelesi bile yapılabilir. Ortalama bir...

Kapat