Simental İnek Sütü Ne Demek?

Dünyanın önemli inek türlerinden biridir. Hem et verimi hem de süt verimi açısından iyi bir ırk olarak bilinmektedir. Bu ırka sarı alaca adı da verilmektedir. Simental inek Sütü ne demek ?

Anavatanı İsviçre olan bu ırk dünyanın her yerine yayılmıştır. Hem sütü hem de eti verimli olan bu kırka kombine ırk da denmektedir. Genellikle iki renkte oldukları gibi beyaz sarı ve beyaz kırmızı olabilmektedir. İki renkli olsalar da baş kısımları beyaz renkli olmaktadır. Boynuzlu inek türlerinden olan bu inekler canlı ağırlıklarının %60’ı oranında et verimliliğindedir. Daha lezzetli ve kaliteli bir ete sahiptir.

Ülkemizde bulunan ineklerin % 80’i Holstein olarak adlandırılan ırk ineklerdir. Simental inek sütü, yağ,protein ve kuru madde oranı olarak Holstein cinsi ineklerin sütünden % 15-20 daha yüksek oranlara sahiptir. Simental inek sütünün diğer üretilen sütlerden daha kaliteli olduğu bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Şekersiz Bal Kabağı Tatlısı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde pekmezli bal kabağı tatlısı, şekersiz bal kabağı tatlısı nasıl yapılır ve şekersiz bal kabağı tatlısı yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın