Sarımsak Alerjisine Dikkat

Vücut, bazı gıda maddelerine beklenmeyen tepkiler verebilir. Alerji, bağışıklık sisteminden vücuda giren veya temas eden maddelere karşı aşırı duyarlı tepkidir. Bazı alerjiler doğuştan olabildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. İnek sütü, yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri (karides, kerevit, ıstakoz, yengeç), kabuklu kuruyemişler (fındık, fıstık, ceviz), yaban mersini, domates, çilek, çikolata, ketçap, mayonez, margarin, bal gibi besinler en çok alerjiye sebep olan besinlerdir.

Sarımsak alerjisinin belirtileri
Son yıllarda öne çıkan alerjilerden biri de sarımsak alerjisidir. Sarımsağa alerjisi olduğu bilmeyen kişilerde, sarımsak yedikten sonra; vücutta yaygın kızarıklık, kaşıntı, gözlerde-dudakta şişme, kusma, öksürük ve hışıltı  gibi belirtiler görülebiliyor.

2 yaş altı çocuklarda sarımsak tüketimine dikkat!
Dünya genelinde 2 yaş altı çocuklarda besinlerin en önde gelen anafilaksi nedeni olarak görülebiliyor. Anafilaksi, şiddetli, yaşamı tehdit edebilen allerjik reaksiyon olarak tanımlanmaktadır. Bu yüzden 2 yaşın altındaki çocuklarda sarımsak tüketimine karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Uyku İçin İdeal Sıcaklık Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın