Sanforized Kumaş Nedir

Nevresim takımları gibi birçok üründe kumaşlara sanfor adı verilen bir işlem yapılmaktadır. Ürün etiketinde Sanforized etiketi görürsünüz. Bu etiket Sanforized işlemi yapıldığını gösterir. Kumaşın çekmesini önleyen bir teknolojidir.

Bu işlemin amacı, kumaşın en-boy stabilitesini sağlamak (kumaşı birçok yıkamadan sonra alacağı şekle sokmak),tuşe vermek ve buruşuklukları açarak ütüleme işlemidir.

Sanfor işlemine giren kumaş önce buhar verilerek (ya da sprey sistemi ile su verilerek) nemlendirilir ve boydan çekmezliği sağlanır. Kumaş,özel sanfor arabalarına indirilerek kumaşın tekrar buruşması önlenir.

Boydan çekmezlik verilirken nem etkisiyle şişip kayganlaşan lifler birbiri üzerinden daha rahat hareket ederek çözgü ipliğinin çapı artar. Bunun sonucunda çözgü ipliği kısalır,atkı ipliğinin ise aldığı yol artar ve en düşer.

Bir önceki yazımız olan Buzdolabı Tasarrufu İçin İpuçları başlıklı makalemizde Buzdolabı Tasarruf Yöntemleri, Buzdolabı Tasarrufu ve Buzdolabı Tasarrufu İçin hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?

Önceki yazıyı okuyun:
Konservedeki Büyük Tehlike!

Evde yapılan konservelerin, botulismus vakası olarak adlandırılan zehirlenmeye neden olabileceği açıklandı. Yrd. Doç. Dr. Uzel, evde yapılan konservedeki tehlikeye dikkat çekti....

Kapat