Poğaça Kaç Derecede Pişer?

Poğaça kaç derecede pişer ya da pişmelidir? Bu konu çok önemli. Herkes poğaça yapar ama evde kullandığımız bazı fırınlarda derece bile yazmaz. Şansa nasıl pişerse öyle pişer. Ancak poğaça ve kek gibi ürünlerin pişirilme derecesi önemlidir. Örneğin kek en iyi 160 derecede pişer ve fırın önceden ısıtılmış olmalıdır, pişirme sırasında kapak açılmamalıdır asla. Poğaçada fırının kapağının açılması önemli değildir. Ancak kesinlikle 180 derecenin üzerinde pişirilmemelidir. 175 derecede yaklaşık 15-20 dakikada pişmesi gerekiyor. Örneğin 220 derecede pişirmeye kalkarsanız içini çekmez ve hamurumsu bir tat verir. Aman “acelem var” deyip de yüksek sıcaklıklarda pişirmeyin. Çünkü içini çekmiyor. Aklınızda bulunsun.

pogaca

Bir önceki yazımız olan Pişmiş Ürünlerin Buzdolabında Saklanması başlıklı makalemizde buzdolabında balık kaç gün dayanır, buzdolabında balık kaç gün durur ve buzdolabında et kaç gün saklanır hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Yorumlar (2)

siz ne düşünüyorsunuz?

Önceki yazıyı okuyun:
Rüzgar Erkoçların Sevgilisi Aylin Tunceli

Rüzgar Erkoçlar ve sevgilisi ilk kez yan yana görüntülendi. Rüzgar, kendilerini çeken gazetecilere tepki gösterdi. 2 aydır evde oturduğunu ve...

Kapat