Pezik Nedir?

Pezik ve pezik turşusu kavramlarını son zamanlarda sıkça duymaya başladık. Pezik bir bitkinin kökü olup oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Peki pezik nedir ?

Pancarın toprak üstüne bulunan bitki kısmına pezik adı verilir ve pezik turşusu da yapılır. Çiğ hali ve hafif haşlanmış hali oldukça faydalıdır. Pezik turşusu oldukça lezzetli bir turşu çeşididir. Pezik turşusu yapımı diğer turşulara göre zor olup Sivas yöresinde yapılıp satılmaktadır.

Pezik faydaları nelerdir?

B ve B6 vitaminleri içerdiği için karaciğer hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. İçerdiği B vitamini ve fosfor sayesinde stresi engeller ve sakinletici etki gösterir. Yatmadan önce tüketilmesi rahat uyumanızı sağlar. Sindirimi kolaylaştırır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Pezik tüketilmesi aynı zamanda kanser hastalığını yenmek için faydalı olabilmektedir. Kalp damar hastalıklarında faydalı olan bitki kan dolaşımını hızlandırır ve tansiyonu düşürür. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için oldukça faydalı bir bitkidir.

Bir önceki yazımız olan Konservedeki Büyük Tehlike! başlıklı makalemizde Evde Konserve Tehlikeli Mi, Evde Salça Tehlikeli Mi ve Evde Salça Yapmak Sağlıklı Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?

Önceki yazıyı okuyun:
Spor Ayakkabı Yıkanır Mı?

Spor ayakkabılar oldukça çabuk kirlenmektedir ve temizlenmesi de gerçekten zahmetlidir. Spor ayakkabınızın beyaz kısımlarının sıkça kirlenmesi sizi çileden çıkarabilir. En...

Kapat