Okullarda “Okul Üzümü” Dağıtılacak

Çocukların sağlıklı ve doğal gıdalarla beslenmesi ve buna alıştırılması çok önemli.  Abur cubur gıdalara alışmak yerine kuruyemiş tüketimine alıştırılması gerekmekte. 25 gram paketler halinde hazırlanan kuru üzümler okullarda dağıtılacak. Dağıtılması planlanan üzümlerin Tariş’in Alaşehir ilçesindeki tesislerinde hazırlanıyor.  Bakanlar Kurulu kararına göre her yıl 60 bin ton kadar üzüm, öğrencilere rekoltenin durumuna ve ihtiyaca göre ‘okul üzümü projesi‘ kapsamında dağıtılacak. Haftada 2 gün kuru üzüm dağıtılacağı belirtiliyor. Muhtemelen yeni öğretim yılında üzüm kurusu dağıtılmaya başlanacaktır.

İngiltere’de de okullarda üzüm kurusu dağılıyor. Kuru üzüm, enerji kaynağı olarak doğrudan beynin yakıtı olan glikozu belli oranda vermek suretiyle zeka ve hafıza gelişimini sağlıyor. Tüm detaylara http://www.okuluzumu.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki video da tanıtım amaçlı kamu spotudur.

Bir önceki yazımız olan Rota Virüsü Aşısı Yapılmalı Mı? başlıklı makalemizde rota aşısı, rota virüs aşısı ve rota virüs aşısı var mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın