N95 Maskenin Zararları

Korona virüsüyle mücadele ederken, gerekli tüm tedbirler alınmaya çalışılıyor. Uzmanların görüşleri dinlenerek, yapılması gerekenler yapılıyor. Medikal maske kullanımına yabancı bir toplum olduğumuz için, hangi tip maskeyi nasıl kullanacağımızı bilemeyebiliyoruz. En yaygın olarak kullanılan maskelerden olan N95 tip maskenin uzun süreli kullanımının insan sağlığına zararlı olduğu öne sürüldü.

N95 Maske Zararlı mı?
N95 olarak adlandırılan maskenin uzun süre çıkarılmadan takılı durmasının bir zararı ortaya çıktı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim dalı öğretim üyesi, Prof. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan, spor yaparken uzun süre N95 maske takan kişilerin hayati risk taşıdığını söyledi. Bu tip maskelerin, nefes alıp vermeye bir miktar engel olduğunu, uzun süreli kullanım sonrasında kanda karbondioksit denilen zararlı gazın birikmesine neden olabildiğini sözlerine ekledi. Bu gazdan dolayı, baygınlık ve ani ölümler söz konusu olabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Denizden Havuzdan Koronavirüsü Bulaşır Mı? başlıklı makalemizde Deniz suyundan Koronavirüsü bulaşır mı?, Denizden Koronavirüsü bulaşır mı? ve Havuzdan Koronavirüsü bulaşır mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın