Montessori Yatak Nedir?

Son zamanların popüler kavramlarından biri olan Montessori yatakları duymayan var mıdır? Bebekler, beşikten alındıktan sonra kendi ihtiyaçlarını kendisinin karşılayabilmesi amacıyla alınan bu yataklarda uyumaya başlarlar.
Montessori, çocuğun bireysel becerileri ve ilgi alanlarına uygun olacak şekilde, her çocuğun farklı öğrenme hızına sahip olduğunu kabul eden, özgür eğitim bilimidir. Oldukça yaygınlaşan bu kavramla birlikte hayatımıza birçok yeni ürün girdi. Çocuklara özel yataklar, dolaplar, masalar.. Özel hazırlanmış oyuncaklarla kendi kendilerine keşfetme olanağı da sağlıyoruz.

Montessori yatak gerekli mi?
Montessori kavramına uygun olarak hazırlanmış yatakların boyu kısadır. Çocuğun boyuna uygun olarak tasarlanmış yatağa çocuk kendisi kolayca çıkarak, yataktan yine kolayca kendisi inebilir. Böylece çocuk bir birey olduğunun farkına varır ve yetenekleri gelişmeye başlar. Bu, çocuklarda kendisine ait bir dünyanın varlığını göstererek, özerk bir birey olduğunun farkına varmasını sağlar. Odasında kendi kendine uyuyabilir. Piyasada adeta masal dünyasını andıran birçok tasarım ürün bulunmaktadır.

Bu yataklarda en erken 6 aydan sonra uyuyabilirler. Montessori yatak alırken malzemesine dikkat ederek almakta fayda var.

Bir önceki yazımız olan Bebekler İçin Kemik Suyu Yapımı başlıklı makalemizde Bebekler İçin İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır, Bebekler İçin İlikli Kemik Suyu Yapımı ve Bebekler İçin Kemik Suyu Yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın