Laksatif Etki Nedir?

Birçok şeker, sakız gibi ürünlerin ambalajı üzerinde aşırı tüketimi laksatif etkiye neden olabilir uyarısını görebiliyoruz. Birçok insanın okuma alışkanlığı olmasa da okuyup bunun ne olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Peki laksatif etki nedir ?

Aşırı sakız ve şeker türü ürün tüketiminde, bağırsakların normalden fazla çalışmasından dolayı ortaya çıkabilecek ishal olma durumudur. Bu laksatif etkinin oluşup ishal olma durumuna ksilitol maddesi neden olmaktadır. Ağza alındığında ferahlık hissi yaşanmaktadır. Bu madde bir şeker alkolüdür ve selüloz içeren ürünlerden elde edilmektedir.

Bu madde böğürtlen, muz, fıstık, karnabahar, erik, yeşil salata, çilek ve mantar gibi gıdalarda doğal olarak bulunmaktadır. Bu gıdaların ve şekerlerin kabızlık durumunda kullanılabileceği bilinmektedir. Eğer ki birkaç paket sakızı ya da şekeri çok kısa aralıklarla tüketirseniz ishal olma olasılığınız oldukça yüksektir.

Bir önceki yazımız olan Karabuğday (Greçka) Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

   

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?

Önceki yazıyı okuyun:
Kombi Tasarruf Cihazı Hakkında

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte ısınma ihtiyacının artmasıyla birlikte doğalgaz faturaları oldukça kabarıyor. Artan doğalgaz faturalarına da her insan kendince çözümler...

Kapat