KADES Uygulaması Nedir?

Şiddet gören kadınlar KADES uygulaması ile polise anında bildirim yapıyor. Şiddet gören veya görme ihtimali bulunan kadınların, ihbarlarını polise daha hızlı ve yazılı olarak anında iletmeleri için geliştirilen Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) 2018’den itibaren kullanılmaya başlandı.

Kadına karşı şiddetle mücadele için geliştirilen bu uygulama, IOS ve Android işletim sistemi olan tüm akıllı telefonlara kolaylıkla yüklenebiliyor. İstenen kimlik doğrulama bilgilerinden sonra “yardım iste” tuşu ile tek tuş ile polise ihbar gönderilecek. Bu ihbar sonrası geçerli konumu ve adresi de anında polise iletilecek.

Uygulama, deneme amaçlı olarak kesinlikle yüklenmemelidir. Uygulama üzerinden asılsız ihbarda bulunan kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 271’inci maddesi uyarınca yasal işlem yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Zeki Adamlar da Eşini Aldatır! başlıklı makalemizde Stephen Hawking biyografi, Stephen Hawking eşini aldattı ve Stephen Hawking ile hizmetçi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın