İzotonik Su Nedir?

İzotonik su bu aralar çok konuşulmaya başlandı. İzotonik suyun tam olarak ne olduğunu anlatabilmek için ilk olarak izotonik nedir ilk olarak onu bilmek gerekir. İki çözeltinin osmotik basınçları eşit olduğunda oluşan bu ortama izotonik denir. Böylece çözeltiler arasında herhangi bir geçiş olmaz. İzotonik su izotonik sodyum klorür solüsyonu olarak da bilinmektedir.

İçinde sodyum klorür bulunan su olarak anlatmak doğru olabilir. Yani tuzlu su da denebilir. Serum fizyolojik de izotonik sudur. Asidik ya da bazik bir etki yaratmayan ve vücutla en uyumlu sudur. Antimikrobiyal bir etkisi olduğu için bebeklerin burun ve göz temizliğinde ya da açık yaraların temizlenmesinde kullanılmaktadır. İzotonik suya ulaşmanız gerekmiyor serum fizyolojik de aynı etkiyi gösterecektir. Bu suyun lens suyu olarak dezenfektan olarak kullanıldığı da bilinmektedir ancak ne kadar sağlıklı olduğunu bilmiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Bebekler İçin Kemik Suyu Yapımı başlıklı makalemizde Bebekler İçin İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır, Bebekler İçin İlikli Kemik Suyu Yapımı ve Bebekler İçin Kemik Suyu Yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın