İstiridye Mantarının Faydaları

Daha önce çok da bilinmeyen istiridye mantarı en faydalı mantar türlerinden biridir. Aynı zamanda kayın mantarı, kavak mantarı, selvi mantarı, yaprak mantarı gibi farklı isimlerle de bilinmektedir. Ete benzer bir tadı olduğu için çok tercih edilmeye başlanmıştır. Yurt dışında bazı kanser türlerinin ve alzheimer hastalarının tedavisinde kullanılmaktadır. Peki istiridye mantarının faydaları nelerdir ?

İstiridye mantarı antioksidan olması sebebiyle hücrelerin zarar görmesine sebep olan serbest radikallerin etkisinin kırılmasını sağlar. Kanser ilaçlarının birçoğunda bu mantar da bulunmaktadır. Doğal antibiyotik olarak bilindiği için bakteri oluşumunu engeller ve var olan bakterilerin de yok olmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemi güçlü olmadığı için hastalanan kişiler için tüketilmesi faydalı olabilecektir.

İçeriğinde bulunan levostatin maddesi ile kolesterolün dengelenip düşmesini sağlar. Kolesterol ilaçlarının içeriğinde bu mantar da bulunmaktadır.

İçeriğindeki demir oranı etten bile daha fazladır. Et tüketmeyen kişiler için iyi bir seçenek olacak ve ihtiyaçları olan demiri almış olacaklar. Ayrıca B vitamini de içermekte olup eksiklik olan kişiler için iyi bir besindir.

Lif oranının yüksek olması sayesinde dışkıyı yumuşatması ile kabızlığa iyi gelir. Sindirim sistemini hızlandırdığı için de bu tür sindirim sistemi sorunlarının önlenmesine yardımcı olur. İçerdiği yüksek potasyum ile birlikte vücuttaki tuzun etkisini azaltır ve yüksek tansiyon problemine de yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Dualı Tatlı Diğer Adıyla Duvalı Tatlı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın