Evde Sıvı Sabun Yapımı

 

Sıvı sabunların içindeki kimyasallardan haberiniz vardır. Çocuklarımızın da kullandığı bu ürünlere güvenmememiz normal. Bir de hazır sıvı sabunlarla ellerinizi ne kadar yıkarsanız yıkayın elden gitmiyor hissi oluşabilir. Sırf bu yüzden bile kalıp sabun kullanıyorsanız bir de sabunu kendiniz yapmayı deneyin.

Gerekli malzemeler:

  • 1 kalıp zeytinyağlı sabun
  • Rende
  • 4 su bardağı kaynamış su
  • 1-2 kaşık bitkisel yağ

Bir kalıp sabunu önce rendeliyoruz. Sonra yaklaşık 4 su bardağı kadar su kaynatıyoruz ( su miktarı elde ettiğiniz sıvı sabunun kıvamına göre artırılabilir ya da azaltılabilir ) Kaynayan suyu rendelenmiş sabunların üzerine döküyoruz. Biraz yumuşadıktan sonra blenderden geçiriyoruz. Bitkisel yağ ekliyoruz . Kokusunu sevdiğiniz bir yağı kullanabilirsiniz. Bu bağlamda gül yağı, lavanta yağı, portakal yağı önde gelen yağlardan olacaktır.

Bu karışımı sıvı sabunluğunuza dökün. Kıvamı yoğun olmuşsa içine su ekleyin. Güvenle kullanın.

Bir önceki yazımız olan Doğal Ruj Yapımı başlıklı makalemizde 6 kasım ahmet maranki, ahmet maranki tarifleri ve çeşme suyu içilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?

Önceki yazıyı okuyun:
Yeşil Kahve İçtiniz Mi?

Yeşil kahveyi duymadıysanız şaşırabilirsiniz ancak bu yeni bir içecek değil. Bildiğimiz kahverengi olan kahvenin kavrulmamış hali. İçtiğimiz Türk kahvesinin çekirdekleri...

Kapat