Ev İçinde Çamaşır Kurutmak Zararlı Mı?

Hepimiz kış aylarında mecburen ev içinde çamaşır kurutuyoruz. Peki ev içinde çamaşır kurutmak zararlı mı? Ev içinde kurumaya bırakılan çamaşırlardan dolayı oluşan nemin, küf ve böceklerin çoğalmasına, astım riskini artırmasına sebep olduğu bildirilmektedir.

Ev içinde kurumaya bırakılan çamaşırlar, ev içindeki nem oranının artmasına sebep olarak bakterilerin üremesi için uygun ortam olmaktadır. Hastalıkların artmasına imkan sağlayan bu hava ortamı başta astım olmak üzere solunum yolu hastalıklarını tetiklemektedir.

Bir çamaşır makinesi dolusu çamaşırın, içinde bulunduğu odanın nemini en az üçte bir oranında artırırken, kullanılan çamaşır yumuşatıcılarının ve deterjanların da etkisiyle havada bulunan kanserojen kimyasalların artmasına da neden olduğu bildiriliyor.

Dışarıda çamaşır kurutma mümkün olmayan havalarda varsa ev içinde çamaşır kurutmak yerine çamaşır kurutma makinesi almak çok daha fazla enerji tasarrufu sağlayacağı gibi sağlıklı bir çözüm olacaktır.

İçeride kurutma yapmak zorunda kalındığında, pencerenin yakınında ve pencere açılarak, ortam havası solunmadan kurutma yapılmalıdır. Kapalı bir balkon varsa, çamaşırları buraya asmak en iyi çözüm olabilir.

Bir önceki yazımız olan Elektrikli Sobalar Çok Yakar Mı? başlıklı makalemizde Elektrikli Isıtıcılar Çok Yakar Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?

Önceki yazıyı okuyun:
Elektrikli Sobalar Çok Yakar Mı?

Malum kış aylarının gelmesiyle birlikte herkes ısınma derdine düştü. Birçok ısınma yöntemi olduğu gibi maliyetleri de oldukça çok olabiliyor. Elektrik...

Kapat