Etkileyici Bir Ses Hayal Değil!

Kadınlar, kalın sese sahip olmaktan; erkekler ise ince sesleri olduğundan şikayet ederler. Hayranı oldukları insanların sesleri gibi ses tonlarının olmasını isteyenler de çoğunlukta.
Bir insan dışarıdan bakıldığında her ne kadar etkileyici de olsa konuşmaya başladıktan sonra fikrinizi değiştirebilir. Ses tonu elbette tek başına yeterli değil, bir de diksiyon eğitimi almak fayda sağlayabilir. Düzgün bir konuşma ile insanları ikna etmek bile daha kolaydır.

Emsey Hospital’dan Doç. Dr. Arif Şanlı”Ses telleri bir perde gibidir. Ses inceltme veya kalınlaştırma ameliyatlarını bir enstrüman teli üzerinden değerlendirebiliriz. Eğer kişinin sesi çok ince yani tiz ise ses telleri arasındaki mesafe çok fazla demektir. Ameliyat esnasında ses telleri birbirine yaklaştırılarak daha kalın bir ses tonu elde edilmesi sağlanır. Ses tellerini yakınlaştırma esnasında cerrah tarafından hastaya ” bu şekilde nasıl” diye soru sorulur. Hasta birkaç kelime ile sesi kontrol eder, istediği tonu yakaladığında ise ses telleri o şekilde sabitlenir. Bayanlardaki kalın sesin inceltilmesi için ise tam tersi bir işlem yapılır. Ses telleri arasındaki mesafe açılarak ses inceltilir.” dedi.

Bir önceki yazımız olan İntihara Sürükleyen Oyun! başlıklı makalemizde intihar ettiren oyun hangisi, İntihara Sürükleyen Oyun! hangisi ve mavi balina oyunu hangisi hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?

Önceki yazıyı okuyun:
TEOG Kaldırıldı Mı? Resmi Açıklama Geldi…

Öğrenci ve velilerin son zamanlarda merak ettiği konu gündeme gelen TEOG sınavının bu sene olup olmayacağıydı. Cumhurbaşkanı'nın açıklamasından sonra TEOG...

Kapat