Derslerde Başarılı Olmak

Başarılı bir öğrenci olmanın yolu planlı çalışmaktan geçmektedir. Başarılı olabilmek için tüm sınıfın birlikte hareket etmesi de gerekir.

Ders sırasında yapılması gerekenler:

1. Sınıfta dersler iyi dinlenmesi, ders sırasında başka şeylerle meşgul olunmamalı, anlamadığı yeri anında öğretmenine sormalıdır.
2. Öğretmen dersi anlatırken üzerinde durduğu noktalar ve sınıfa yönetilen sorular not edilmeli ve sonra çalışılmalıdır.

6b

3. Tahtaya yazılan bilgiler ve problem çözümleri dikkatli bir biçimde deftere geçirilmeli ve kontrol edilmelidir.
4. Derslerde devamsızlık yapılmamalı, eğer zorunlu olarak yapılmışsa o dersteki konu arkadaşlardan öğrenilmelidir. Unutulmamalıdır ki bir sonraki konunun öğrenilmesi bir önceki konunun bilinmesine bağlıdır.
5. Sınavlarda soruların cevaplarına geçilmeden önce cevaplar zihinsel tasarlanmalı, kağıtlar verilmeden önce mutlaka kontrol edilmelidir.

6bb

Derslerden sonra yapılması gerekenler:

1. Bütün dersler işlendikçe çalışılmalı, konular biriktirilmemelidir.
2. Dersler tekrar edilirken, anlaşılmayan konular tespit edilmeli, bir sonraki derste öğretmenine sorarak öğrenilmeli. Sorarak öğrenilenlerin unutulmayacağı hatırdan çıkarılmamalıdır.
3. Sayısal dersler çalışılırken sınıfta öğrenilen çözüm yollarının yanı sıra başka çözüm yollarının da olup olmadığı kaynak kitaplardan araştırılmalı, özellikle örnek çözümler çoğaltılmalıdır.
4. Zor anlaşılan konular en verimli çalışma saatleri ayrılmalıdır.

-Yukarıdaki fotoğraflar Zişan Alkoç Ortaokulunun en uslu sınıfı 6-B sınıfına aittir.

Bir önceki yazımız olan Pamir'den Acı Haber! başlıklı makalemizde pamir bulundu mu ve pamir nerede bulundu hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?

Önceki yazıyı okuyun:
Kaz Yağı Nedir?

Kaz üreten köylülerin kışlık tedarikleri arasında yer alır.Her bir kazdan kazın ırkına,beslenme durumuna ve büyüklüğüne göre  200-400 gram arasında yağ elde...

Kapat