Çilekten Tohum Çıkartma

Evlerde, balkonlarda çeşitli sebze ve meyveleri yetiştirmeyi seviyoruz. Küçük de olsa saksılarda bakılıp büyütülebilecek bitkileri yetiştirerek stres atmak ve mutlu olmak mümkün.

Pazarlardan hazır olarak meyve sebze fidesi alınabileceği gibi meyveden tohum da çıkartmanın yolları var. Çileğin üzerindeki minik noktaların aslında meyvenin tohumu olduğunu biliyorsunuzdur. Bu minik tohumları çıkartmak gerekiyor.

Çilekten tohum nasıl çıkarılır?
Çileklerin aynı bir elmayı soyar gibi üst tabakasını bıçakla keserek alın. Bir havlu kağıdın üzerine çilek parçalarını dikin ve kuruması için güneşe bırakın.
2 gün içinde kurumuş olan çilek tohumlarını parmaklarınızla ayırın ve bir kaba alın. Hazır olan tohumları çimlendirdikten sonra birkaç santim büyüyünce saksıya alabilirsiniz.

Tohumları çimlendirmeye almadan önce, bir gece suda bekletirseniz çimlenmesi daha hızlı olur. Çilek tohumlarını toprağa koyduktan sonra üzerini streç filmle kaplayarak çimlenmesini bekleyin.

Bir önceki yazımız olan Kıyafetlerinizi 60 ila 90 Derecede Normal Deterjanla Yıkayın Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın