Boraks Nedir?

Boraks, antiseptik ve dezenfektan özellikleri bulunan su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen doğal bir mineraldir. Aynı zamanda küf ve mantar oluşumunu da önleyici etkiye sahiptir. Eğer evinizde doğal bir temizlik yapmak istiyorsanız borakstan faydalanabilirsiniz.

Doğal çamaşır temizliği yapmak isterseniz, leke çıkarmaya yarayan karışım için; boraks, limon suyu ve sirkeyi karıştırın, üzerine birazda su ekleyin. Bu karışımın içinde lekeli olan çamaşırı bekletin. Birkaç saat sonra makinenizde normal yıkama yapabilirsiniz.
Deterjan olarak kullanmak için deterjan gözüne 1 yemek kaşığı boraks, 1  yemek kaşığı çamaşır sodası, Yarım yemek kaşığı karbonat koyun. Bir de çamaşırları bu karışımla yıkamayı deneyin. İsterseniz biraz zeytinyağlı sabun veya lavantalı sabunu da rendeleyip ekleyebilirsiniz. Sonuca siz de şaşıracaksınız.

Bir önceki yazımız olan Bulaşık Makinesinde Arap Sabunu başlıklı makalemizde bulaşık makinesi için organik deterjan, bulaşık makinesinde arap sabunu kullananlar ve bulaşık makinesinde elma sirkesi hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?

Önceki yazıyı okuyun:
Kanserle Mücadelede Işgın Bitkisi

Yapılan araştırmalar sonucu ışgın bitkisinin kanser hücreleriyle mücadelede oldukça etkili olduğu sonucuna ulaşıldı. ABD ve Çin'deki bilim adamları, Türkiye, Suriye,...

Kapat