Beyaz, Yeşil(Sarı), Kırmızı Altın Nedir?

Beyaz, Yeşil(Sarı), Kırmızı Altın Nedir?

Altın; parlak sarı renkte, kolayca şekil verilebilen ve oksitlenmeyen tek değerli metaldir. Altının saf ve işlem görmemiş haline kuyumculukta “has” denir, fakat has altın yumuşak olduğu için mücevher yapımında kullanılamamaktadır.

Altının dayanıklılığını arttırmak, renk vermek ve değerini belirlemek için katkı maddeleriyle birleştirilir. Bu sayede 22 ayar, 18 ayar, 14 ayar gibi farklı değerlerde ve beyaz, yeşil (sarı), kırmızı gibi farklı renklerde altınlar ortaya çıkmaktadır.

Altınla karıştırılan metalin gümüş ağırlıklı olması durumunda kuyumculuk sektöründe yeşil altın denilen, halk arasında sarı altın diye bilinen renge ulaşılır. Katkı metalin bakır ağırlıklı olması durumunda kırmızı altın diye bilinen kırmızı renge ulaşılır. Beyaz altın ise beyaz renge yakın çeşitli metallerin tamamlayıcı olarak kullanılmasıyla elde edilmektedir. Beyaz altın, üretim sonunda kirli beyaz renge sahiptir, rodyumla kaplanarak parlak beyaz renge ulaşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Düdüklü Tencere Tehlikeleri başlıklı makalemizde düdüklü tencere nasıl kullanılır, Düdüklü Tencere Nasıl Patlar ve Düdüklü Tencere Neden Patlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın