Beyaz Sirke Nedir?

Beyaz Sirke Nedir?

Beyaz sirke adını sıkça duyuyoruz ve beyaz sirkenin kullanım alanları da oldukça fazla. Beyaz sirke şeker içeren tarım ürünlerinden fermantasyon yöntemi ile yapılır. Şeker pancarı ya da mısır şekerinden elde edilmektedir. Formülünde % 5 oranında asetik asit bulunmaktadır. Beyaz sirke, sirke ruhu olarak da adlandırılmaktadır. Beyaz sirkenin pek çok farklı kullanım alanı bulunmaktadır.  Tıpkı bir çamaşır suyu gibi kullanılabilir yani çamaşır suyu kullanılan her yerde kullanabilirsiniz.

Tadı diğer sirkeler kadar keskin olmayıp kokusu da kalıcı değildir. Kokusunun daha güzel bir hale getirilmesi için içerisine parfüm eklenebilir. Yurt dışında yaygın olarak kullanılmakta ve genellikle ekolojik temizlik ve mutfak alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kimyasal temizleyicilere karşı daha doğal ve alternatiftir. Dezenfekte edici, koku giderici, kireç çözücü doğal bir temizlik malzemesidir. Çevreye olumsuz hiçbir etkisi yoktur ve alerjik hastalıkları olan insanlar ve yaşlılar tarafından da rahatlıkla kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Düdüklü Tencere Kullanımı başlıklı makalemizde düdüklü tencere nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın