Bebekler İçin Uygun Sıcaklık Nedir?

Kaliteli bir uyku için gerekli şartlardan en önemlisi uyunan ortam ve ortamın sıcaklığıdır. Öncelikle ortamın karanlık olması çok önemlidir. Gündüz uykuları için siyah perde kullanılabilir. Işıklı ortamlarda uykuya dalmak zordur. Karanlıkta uyumanın kalitesi daha yüksek olacaktır.
Yetişkinlerde uyku için en uygun oda sıcaklığı 18 derece civarıdır. Size soğuk gibi gelebilir ancak vücudunuz yatmaya başladığınız anda sıcaklık kaybetmeye başlar ve sabah saat 5’te, en düşük noktasına ulaşana kadar soğumaya devam eder. Vücudunuz derinizdeki kan damarlarını genişleterek soğur.

Bebeklerin odası kaç derece olmalıdır?
15 ila 20°C sıcaklık arasındaki bir oda bebekler için en uygun ortamdır. Bebeklerin aşırı ısınması önlenmelidir. Çünkü aşırı sıcak ortam, ani bebek ölümü sendromu (SIDS)’nu tetikleyebilir. Bebeklere uyurken kesinlikle şapka giydirilmemelidir. Bu onların vücut ısısının değişimine engel olur. Sıcaklık geçirgenliğine sahip bir uyku tulumu giydirebilirsiniz.

Bebekleri üşür endişesiyle kat kat giydirmek doğru değildir. Sırtını kontrol ettiğinizde terli olduğunu hissederseniz bir kat kıyafeti çıkarmalısınız. Özellikle yenidoğan bebeklerin bulunduğu evleri çok sıcak tutmak kesinlikle yanlıştır. Lütfen evlerinizi hamama çevirmeyiniz.

Bir önceki yazımız olan Zeytindeki Tehlike! başlıklı makalemizde zeytindeki tehlikeler nelerdir, zeytinin çekirdeği nasıl olmalı ve zeytinin çekirdeği ne renk olmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın