Bebekler Gece Neden Uyanır?

Anneliğin ilk dönemler uykusuz geçer. Bebekler gözlerini açtıkları yeni dünyalarına adapte olmaya çalışırken sürekli uyanır ve geri uyurlar. Bebeklerin gece uykuları da deliksiz olmaz. Dolayısıyla annelerin de gece uykuları bölünür. Taze anneler deliksiz bir uykuya hasret kalırlar. Bazı bebeklerin deliksiz uykuya geçmesi 5-6 ay sonra olabilirken bazı bebeklerin kesintisiz uykuya alışmaları 2-3 yılı bulabilmektedir.

Peki bebekler gece neden sık uyanır?
Bebeklerin sık uyanma nedenlerinden biri gaz sancısı yaşamaları olabilir. Gazını çeşitli yöntemleri deneyerek çıkarabilirsiniz. Gaz damlası kullanmak iyi bir çözüm olabilir.
Diğer bir sebep, bebeğin karnının yeterince tok olmaması olabilir. Anne sütü alan bebekler daha sık acıkır ve uyanırlar. Devam sütü veya mama kullanan bebekler ise daha uzun süre tok kalabilmektedir.
üçüncü sebep, diş çıkarmaları olabilir. Diş çıkarma döneminde bebeklerin keyfi kaçabilir. Ağrı hisseden bebekler sık sık uyanır ve ağlar. Diş için kullanılan ağrı kesici jelleri deneyebilirsiniz.
Kötü rüya görme de uyanma nedenlerindendir. Bebeğinizi kucağınıza alıp onu sakinleştirebilirsiniz.
Sağlıklı günler..

Bir önceki yazımız olan Kavanoz Maması Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde armutlu muzlu bebek maması yapımı, bebek maması nasıl yapılır ve elmalı bebek püresi yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?

Önceki yazıyı okuyun:
Beyaz, Yeşil(Sarı), Kırmızı Altın Nedir?

Beyaz, Yeşil(Sarı), Kırmızı Altın Nedir? Altın; parlak sarı renkte, kolayca şekil verilebilen ve oksitlenmeyen tek değerli metaldir. Altının saf ve...

Kapat