Balık Yağının Faydaları

Balık yağı oldukça çok sayıda faydalı etkiye sahiptir. Balık yağı cildi güzelleştirmekten, vücuttaki enflamasyonu azaltmaya, kemik yoğunluğunu güçlendirmekten, beyin gücünü arttırmaya kadar uzanan pek çok faydası bulunmaktadır. Diyete ek olarak alınan balık yağının da bir çok faydası bulunmaktadır. Faydalarına birkaç örnek verecek olursak, balık yağı tüketimi;
1-)İçerdiği yağ asitlerinden dolayı kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir ve damar tıkanıklığı riskini düşürmektedir. Bu etkisi sayesinde de sağlıklı olan her bireyin haftada 2 kez balık türleri olan sardalye, uskumru, ringa ve somon gibi balıkları tüketmesi eğer tüketimiyorsa bunları ek hap olarak tüketmesi gerekmektedir.
2-)Balık yağı; akciğer, kolon, meme ve prostat kanserinin etkilerini geciktirmekte ve kemoterapi ilaçlarının etkinliğini artırmaktadır.
3-)Beyin gelişmesi için olumlu sonuç vererek; alzaimer hastalığını, depresyonu ve yaşlılığa bağlı ortaya çıkan depresyonu engeller.
4-)Eklemler için olumlu etkilerinden dolayı romatoid artrit hastalığının şikayetlerini azaltır.
5-)Ayrıca balık yağının böbrek ve karaciğer organları üzerine de olumlu etkilerini söylemek mümkündür.
Not: gıda takviyesi olarak balık tüketemeyen bireylerin; balık yağı alımının diğer ilaçlar ile etkileşimi saptanmamış ve rahatlıkla tüketebileceği vücudun bu takviyeyi rahat tölere edebileceği tespit edilmiştir.
Dyt. Filiz Çetin’in katkılarıyla hazırlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Travazol Krem Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde Travazol Krem emzirirken kullanılır mı, Travazol Krem fiyat ve Travazol Krem hamilelikte hakkında bilgiler verilmektedir.

   

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?

Önceki yazıyı okuyun:
En Etkili Pişik Kremi Hangisidir?

Bebeği olan anneler iyi bilirler ki bir evde olmazsa olmaz şey pişik kremleridir. Bebekler diş çıkarma dönemlerinde bol bol pişik...

Kapat