ALS Videolarına Dikkat!

Az bilinen bir hastalık olan ALS’nin tanıtılması adına başlatılan bir kampanya olan “Bir Kova Buzlu Su” (İce Bucket Challenge)e birçok ünlü katıldı. Kafalarından aşağı buzlu su döken katılımcılar video çekerek hastalığın tanınmasına katkıda bulundu. 

Memorial Dicle Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Çayan Çakır, kampanya ile ilgili önemli bir noktaya dikkat çekti:

“ALS hastalarına dikkat çekmek için bir kova dolu soğuk suyu başından dökmek şeklinde yapılmakta kampanyayla ALS hastalığına dikkat çekildi. Çok iyi bir yöntem aslında ve yaratıcılık olarak ilgi çekmekte. ALS hastalığı az bilinen bir hastalık olduğu için dikkat çekmek için yapılan en iyi ilgi çekici hareketlerden biridir. Yapılan ilgi çekici hareket bir o kadarda risklidir. Kalp hastalarının yapmaması için çağrıda bulunmak istiyorum. Bu yapılan yöntem ALS’nin farkındalığını artırmak için bir yöntem olabilir fakat, kalp hastalarının özellikle kalp krizi geçirmiş, kalbinde stend, doğuştan kalp hastalığı, kalp deliği ve siyanitik kalp hastalığı bulunanların bunu kesinlikle yapmaması gerekir.”

“Özellikle soğuk havalar ve soğuk ortamlar kalp krizini tetiklemektedir. Aşırı heyecan, stres ve panikte kalp krizine sebep olmaktadır. ALS hastalığına dikkat çekmek amaçlı yapılan buzlu kova ve su aktivitesi kalp krizini tetikleyebilir. Özellikle yapmamaları çağrısında bulunuyorum. Yapılan kampanya henüz çok yeni dolaysıyla ALS hastalığına destek veren kalp krizi geçiren, kalp yetmezliğine giren veya kalp yetmezliği dengesi bozulan herhangi bir hasta henüz bize başvurmadı. Bundan sonra olmayacağı anlamına gelmez tabi özellikle kalp hastalarının dikkatli olması önemlidir.”Hala hastalığın ne olduğunu bilmeyenler için: Amyotrofik lateral skleroz (ALS), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

Bir önceki yazımız olan Baş Ağrısı Hastalık Değil, Habercidir! başlıklı makalemizde Baş Ağrısı Hastalık Mı ve Baş Ağrısı Sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın